banner
Blog Yazıları

CSS Nedir ve Neden Kullanılır?

Kaydır
Salih BIYIK
Salih BIYIK
I`m
  • Ülke:
    Türkiye
  • Şehir:
    Ankara
  • Yaş:
    31

Aralık 27 2021 

12:31:10

160 kez okundu.

CSS Nedir? En basit ifadeyle CSS, web sayfalarına stil eklemenin bir yoludur. CSS, bir sitenin bir tarayıcıda görüntülendiğinde nasıl görüneceğini belirler. Bu yeni bir unsur değil; HTML öğelerine stil vermek için kullanılır. Bu makaleyi okuyarak CSS Nedir ve nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinin. Ayrıca, teknolojiyle ilgili en yaygın yanılgılardan bazılarını okuyun. Bu makale CSS’yi daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Css Nedir ve Amacı nelerdir ?

Anlamanız gereken ilk şey, CSS’nin amacıdır. HTML’nin görünümünü biçimlendirmenize ve görünümünü farklı şekillerde değiştirmenize olanak tanır. Metnin yazı tipini ve boyutunu, ayrıca arka plan rengini, kenar boşluğunu, dolguyu ve daha fazlasını değiştirmenize olanak tanır. Ayrıca, öğeleri bir sayfada konumlandırmanıza olanak tanır. Düğmelerin ve diğer öğelerin boyutunu ayarlamak için CSS’yi kullanabilirsiniz. Bu, kullanıcıların okumasını kolaylaştıracaktır.

CSS’nin bir diğer önemli avantajı da resim değil metin tabanlı olmasıdır. Görüntüler bir web sitesinde yer kaplar ve yüklenmesini yavaşlatır. Bu, mobil ziyaretçiler ve yavaş bağlantıları olanlar için kötü. Buna karşılık, CSS size sunum üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Örneğin, bir paragrafa kırmızı-italik bir başlık stili uygulamak istiyorsanız, sarı arka plana sahip bir öğe oluşturabilir ve buna kutu stili ekleyebilirsiniz. Bu stil, bir stil öğesine başvuran herhangi bir HTML öğesine uygulanabilir.

CSS nedir

CSS nerelerde kullanılır?

CSS Nedir, bir web sitesinin nasıl göründüğünü kontrol eder. Bir web sitesinin en önemli parçasıdır. Bir kullanıcının aldığı ilk izlenimi ve o kişinin web sitesi hakkında nasıl hissettiğini belirler. Efsanesi 1990’da başladı ve 1996’da başladı. Ardından HTML, CSS ve XHTML geldi. Bu üç teknoloji kutsal üçlü olarak kabul edilir ve başarılı bir web sitesi için gereklidir. Web tasarım işindeyseniz, CSS’yi iyice bilmelisiniz. Yaptığın için mutlu olacaksın.

CSS Nedir, bir web belgesinin stilini belirten bir dildir. HTML, bir web belgesinin temel temeli olsa da, CSS nasıl görüneceğini belirler. HTML söz konusu olduğunda bu, video gibi ortamları gömebileceğiniz ve yazı tipi boyutunu değiştirebileceğiniz anlamına gelir. CSS kullanımı, bir web belgesindeki rengi, genişliği ve kenar boşluğunu da değiştirebilir. Bir web sitesinde kullanmadan önce CSS’nin nasıl çalıştığını anlamak önemlidir.

CSS nin açılımı nedir ve niçin kullanılır?

Cascading Style Sheets (Basamaklı Biçim Sayfaları ) olarak adlandırılır. Çeşitli CSS türleri vardır. Bazıları web için çok önemlidir, bazıları ise değildir. Hepsi web sitesinin farklı görünmesini sağlar. Ancak CSS, modern web sitesi için çok önemlidir. Bir web sitesinin kullanıcı için daha erişilebilir olmasına yardımcı olur. Yazı tipi boyutunu ve yazı tipi rengini değiştirmek için CSS’yi bile kullanabilirsiniz. HTML ve CSS arasındaki temel farklar, CSS’nin yaptıklarının yalnızca iki örneğidir. Bir web sayfası, farklı etiketler kullanılarak erişilebilir olacak şekilde tasarlanabilir.

CSS, bir web sayfasının görünümünü tanımlamak için kullanılır. Yazı tiplerini, renkleri ve düzeni tanımlar. Bir web sayfasının boyutunu ve düzenini çeşitli cihazlara göre ayarlamak için de kullanılabilir. HTML’den farklı olarak CSS, çok çeşitli XML tabanlı biçimlendirme dilleriyle uyumludur. Web siteleri oluşturmak ve bunları tasarlamak için gereklidir. Kesinlikle ihtiyacınız olmadıkça, tasarım için CSS kullanmamalısınız.

Seo Uzmanı Yazımızı okumak isterseniz orda da css ile seo nun bağlantısı varmı açıkladık. CSS, web sayfalarına stil eklemek için kullanılan bir biçimlendirme dilidir. Amacı, web sayfalarına profesyonel bir görünüm kazandırmaktır. Örneğin, bir web sayfasının rengi CSS kullanılarak özelleştirilebilir. Bir sayfanın görünümü, nasıl göründüğünü kontrol etmek için kullanılan bir dil olan CSS kullanılarak değişebilir. Aslında CSS, bir web sayfasındaki yazı tipinin yazı tipi boyutunu ve ağırlığını değiştirmenize olanak tanır.

CSS, bir web sayfasının görünümünü tanımlayan bir kodlama dilidir. Bir web sitesi geliştirmenin temelidir. CSS’ye aşina değilseniz, bu makaleyi okuyun. Size CSS hakkında genel bir bilgi verecektir. Teknolojide yeniyseniz, CSS’nin nasıl çalıştığını bilmek önemlidir. Genellikle web sitelerinde standart olan ortak bir dildir. Web sitelerine CSS uygulamanın birkaç yolu vardır.

© 2021 All Rights Reserved.
Designed by: Salih BIYIK