wordpress eklentisş

WordPress Eklentisi nasıl yapılır ? 2021**

WordPress Eklentisi nasıl yapılır ?  yapmayı öğrenmenin iki yolu vardır. İlk yol, hazır bir eklenti indirip WordPress sitenize kurmaktır. İkinci yol, deneme yanılma yoluyla öğrenmektir. Bunu yaparak bir WordPress eklentisinin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz, ancak bir WordPress eklentisinin nasıl yapıldığını öğrenmek biraz zaman alır. Bir WordPress eklentisinin nasıl yapıldığını gerçekten öğrenmek istiyorsanız, İnternet’te başlamanıza yardımcı olacak harika içerikler var.

WordPress Eklentisi nedir ?

Bir WordPress eklentisi, temelde WordPress’e ekstra işlevsellik ekleyen küçük bir kod parçasıdır (eklenti veya modül olarak bilinir). Resim galerileri, yer imleri, yorumlar gibi yeni özellikler ekleyebilir ve hatta belirli bir eklenti etrafında yeni bir tema oluşturabilirler. Mevcut bir temanın üzerine inşa etmek istiyorsanız, sıfırdan yeni bir tema oluşturabilir veya mevcut bir temayı biraz ekstra işlevsellik ekleyerek genişletebilirsiniz.

Bir WordPress eklentisinin nasıl yapıldığını öğrenmek zor değil. WordPress’in nasıl çalıştığını anlarsanız, özellikle de eklentileri nasıl kuracağınızı zaten biliyorsanız, aslında oldukça kolaydır. Diğer tüm uygulamalar gibi, kullanmadan önce bir eklenti bulmanız ve yüklemeniz gerekir. Çoğu uygulama için bu, “uzantılar” alanında yapılır. WordPress için bu eklentiye “eklenti” denir ve genellikle ana menüden eklentiler alanına gittiğiniz sayfanın alt kısmında listelenir.

Eklentiyi bulduğunuzda, web tarayıcınızda açmak için çift tıklayın. Henüz yüklü değilse, yüklemek için bir seçenek göreceksiniz. Kurulum seçeneğine tıklayın. Bir php dosyası görünecektir. Bu dosyayı Microsoft Word veya not defteri gibi favori metin düzenleyicinizde açın. Artık yeni WordPress eklenti klasörünüzü oluşturmaya hazırsınız.

WordPress Eklentisi nasıl yazılır ?

WordPress, ihtiyacınız olanı yapmasına izin veren bir dizi temel işleve sahiptir. Tüm bu işlevleri WordPress ile kullanmak için her biri için ayrı eklentiler oluşturmanız gerekir. Bu çok karmaşık hale gelebilir ve birçok WordPress kullanıcısı, yalnızca küçük bir yönü halletmek için tamamen yeni bir eklenti yazmaya başlar. Bunun nedeni, WordPress temel işlevlerinin yazılması için yalnızca az miktarda kod gerektirmesi, ancak WordPress kurulum sürecinde sunucunuzda çok fazla yer kaplamasıdır.

Neyse ki, süreci basitleştirmenin birkaç yolu var. Bunun bir yolu, bireysel eklentilerinizi bir dizi WordPress temasına özgü dosyaya dönüştürmektir. Piyasada bunu sizin için yapacak çok sayıda yazılım programı var, ancak en kolay ve en hızlısı bir WordPress tema dönüştürme aracı kullanmaktır. Bir tema dönüştürme programı, WordPress temanız içinden farklı eklenti seçenekleri seçmenize olanak tanır. Bu seçenekler belirlendikten sonra, tek yapmanız gereken dosyaları seçmektir ve eklenti sizin için WordPress temasına özel dosyalara dönüştürülecektir. Bu yalnızca size zaman kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda WordPress web sitenizi özelleştirmenize de olanak tanır.

Yeni işlevli bir WordPress eklentisi yapmanın bir başka harika yolu da bir WordPress yönetici kontrol paneli kullanmaktır. Çoğu WordPress kullanıcısının bir WordPress yönetici kontrol paneli vardır ve bu, eklentinizde kullanılacak yeni bir işlevi yerleştirmek için mükemmel bir yerdir. Eklentinizi temalar alanında bulun ve “etkinleştir”i tıklayın. Etkinleştirme sekmesinde “kanca” adı verilen yeni bir işlev seçeneği olacaktır. Bu seçeneği seçin ve yeni işlevinizi adlandırma ve eklentiniz için bir yol seçme şansınız olacak.

Son adım, yalnızca yeni WordPress temanızı veya eklentinizi sunucunuza yüklemektir. Bu ilk adımı yaptığınızda, WordPress bir sorguyla eşleşen dosyaları arayacak ve bunları organize bir listede görüntüleyecektir. Şimdi tek yapmanız gereken dönüştürmek istediğiniz dosyaları seçmek ve ardından dönüştürmek. Son adımınız yeni eklentinizi yüklemektir ve WordPress sizin için kodu oluşturmaya başlayacaktır. Eklentiniz ilgili bilgileri içerdiği sürece, hiçbir zaman herhangi bir web tasarımı çalışması yapmanız gerekmeyecektir.

wordpress eklentisş

WordPress Eklentisi nedir ?

 

Benzer Yazılar

Ankara evden eve nakliyat Ankara eşya Depolama Eşya depolama Ankara Jant Boyama Ankara Seo Uzmanı Ankara Seo Uzmanı