üst reklem

Yılın İkinci En Büyük Yayınındaki Yenilikleri Kontrol Edin

Yilin Ikinci En Buyuk Yayinindaki Yenilikleri Kontrol Edin
Kategori: Genel
Temmuz 18 2021
: 0
alt reklam

Yılın İkinci En Büyük Yayınındaki Yenilikleri Kontrol Edin

WordPress 5.8 çok yakında! Bu yılki en büyük ikinci WordPress güncellemesi, buna hazır mısınız?

Bu heyecan verici güncelleme, gelecekte tam site düzenlemesi için birincil araç olacak yeni şablon düzenleyiciye ilk bakışımızı veriyor. Ayrıca WebP görüntü desteği, blokları widget olarak kullanma yeteneği, daha iyi widget kontrolleri ve çok daha fazlası gibi daha birçok heyecan verici özellik sunar.

WordPress 5.8 Sürüm Adayı 2 sadece birkaç saat önce yayınlandı ve son sürüm 20 Temmuz 2021’de piyasaya sürülecek. Test sitelerimizde yeni özellikleri test ediyoruz.

Bu yazıda, WordPress’in en son sürümüne eklenen tüm yeni özelliklere bir göz atacağız. Bu sürümü son sürümden önce denemek isterseniz, sonunda kendi kendinize nasıl test edebileceğinizi göstereceğiz.

WordPress 5.8’i inceleyelim!

Şablon Düzenleyici – Tam Site Düzenlemeye Doğru İlk Adım

Yeni şablon düzenleyici, WordPress 5.8’in başlık özelliğidir. Bu, WordPress’in geleceğine giriş – Tam Site Düzenleme (FSE).

FSE’nin ne olduğunu merak ediyorsanız – Gutenberg editörünü kullanarak sayfa ve yazı tasarlamayı hiç olmadığı kadar kolaylaştıracak bir özellik. Tasarımdaki blokları kullanma konusunda size daha fazla kontrol sağlar.

Tasarımı sağlamak için WordPress temalarını kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak her şeyin nasıl göründüğünü ve hissettirdiğini kontrol etmek için Gutenberg bloklarını kullanabileceksiniz. Buna üst bilgi, alt bilgi ve kenar çubuğu dahildir!

Şablon düzenleyici, web siteniz için özel şablonlar oluşturmanıza ve kaydetmenize ve bunları herhangi bir gönderi veya sayfa için kullanmanıza olanak tanıyan FSE’deki ilk adımdır.

Site logosu bloğundan yazar meta bloğuna, gönderi tarihi bloğuna ve gerektiğinde diğer sayfa öğelerine kadar her şeyi dahil edebilirsiniz.

WordPress 5.8 Sayfa şablonu

Yeni bir şablon eklemeye çalıştığınızda bir düzenleyici açılacaktır. Aşağıdaki yeni bloklar da dahil olmak üzere tüm Gutenberg bloklarını kullanmanıza izin verecektir:

 • Site Logosu
 • Site Tanıtımı
 • Site Başlığı
 • Sorgu Döngüsü
 • Yazı başlığı
 • Mesaj İçeriği
 • Posta tarihi
 • Alıntı Gönder
 • Öne Çıkan Görsel Gönder
 • Mesaj Kategorileri
 • Etiketleri Gönder
 • Giriş/Çıkış
 • Sayfa Listesi

Yeni şablon düzenleyici varsayılan olarak devre dışıdır ancak bunu function.php dosyasına bir kod satırı ekleyerek etkinleştirebilirsiniz.

add_theme_support( 'block-templates' );

Şablon düzenleyiciyi etkinleştirdikten sonra sayfayı veya gönderiyi düzenleyebilir ve yeni bir şablon oluşturmayı deneyebilirsiniz.

Özelleştiricide Widget Olarak Gutenberg Blokları

Bir widget’ta bir Gutenberg bloğu kullanmayı hiç düşündünüz mü? WordPress 5.8 ile bunu yapabilirsiniz!

Tam Site Düzenlemenin diğer bir kısmı, Gutenberg bloklarının widget olarak kullanılabilirliğidir. Bu, özelleştiricideki herhangi bir Gutenberg bloğunu bir widget olarak kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Bu, widget’larla bir üstbilgi veya altbilgi tasarlama konusunda daha fazla esneklik ve kontrol sağlayacaktır.

Özelleştirici aracılığıyla temanızdaki herhangi bir widget alanına herhangi bir blok ekleyebileceksiniz (Görünüm > Özelleştirmek).

Widget olarak bloklar, kenar çubuğunu veya widget alanını blokların gücüne açar. Bu yeni özelliği kullanarak herhangi bir widget içindeki rengi, tipografiyi, aralığı ve diğer öğeleri kontrol edebilirsiniz.

Widget’lar sayfasından blokları widget olarak bile ekleyebilirsiniz (Görünüm > Widget’lar).

Bu widget ekranı, tıpkı yazılar ve sayfalar gibi blok tabanlı olacak şekilde yeniden tasarlandı.

WordPress 5.8 Widget'lar ekranı

Hala eski widget’ları kullanmak istiyorsanız, sorun değil. Geçiş yapmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış iki yeni araç var.

Yeni Klasik Pencere Öğeleri eklentisi, tasarımı eski stil pencere öğeleri sayfa düzenine döndürür. Alternatif olarak, blok düzeni içinde daha eski bir eklenti kullanmaya devam etmek istiyorsanız, Eski Widget bloğu bunu yapmanıza izin verir.

WebP Görüntüleri için Yerel WordPress Desteği

Daha önce WebP görüntüleri yüklemeyi denediniz ve aşağıdaki hatayı aldınız mı?

WordPress Webb görüntüleri eski sürümde desteklenmiyor

Cevabınız evet ise, sizin için iyi bir haberimiz var. WordPress 5.8, WebP görüntüleri için destek içerir ve bunları yüklemenize ve herhangi bir temada yerel olarak kullanmanıza olanak tanır.

WebP görüntülerinde yeniyseniz, WebP, Google tarafından icat edilen yeni (ish) bir görüntü dosyası biçimidir. PNG, JPG ve diğer yaygın olarak kullanılan dosya türlerine göre birçok avantajı vardır.

Spesifik olarak, WebP, karşılaştırılabilir PNG’lerden veya JPEG’lerden %25 ile %34 arasında daha küçük olan hem kayıpsız hem de kayıplı sıkıştırmaya sahiptir. WebP kullanımı son birkaç yılda artıyor ve giderek daha fazla web sitesi, sitelerinde WebP görüntüleri kullanıyor.

WebP görüntülerini hemen kullanmayı denemek ister misiniz? PNG veya JPEG resimlerinizden herhangi birini çevrimiçi bir dönüştürücü kullanarak dönüştürün ve web sitenize yüklemeyi deneyin.

WebP görselleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız buradaki makalemizi okuyun.

Gutenberg Blok Düzenleyicisinde Yeni İşlevsellik

Gutenberg bloklarına ve blok düzenleyiciye bir dizi yeni özellik var. En önemlilerinden bazılarının üzerinden geçelim.

İç İçe Blok Seçici

Blok düzenleyici artık bir üst bloğu kolayca seçen kalıcı bir araç çubuğu düğmesi sağlar.

Sadece bu düğmeye tıklayın ve ana öğeye geçeceksiniz. Bu, içeriği düzenlerken bloklar arasında hızla gezinmek için çok yararlıdır.

Gutenberg iç içe blok seçici

Yeni Blok: Sorgu Döngüsü

WordPress 5.8, “Sorgu Döngüsü” adlı özel yeni bir blok getiriyor. Bu blok, farklı sorgu parametrelerine ve görsel konfigürasyonlara göre “döngü” yapmanıza veya sürekli gönderi listelerini görüntülemenize izin verir.

Kategorilere, yazara, belirli anahtar kelimelere ve diğer kriterlere göre gönderi veya sayfa listelerini görüntüleyebilirsiniz.

Yeni “Liste Görünümü” Paneli

WordPress 5.8, karmaşık blok hiyerarşilerinde gezinmenin yeni bir yolunu sunar. Liste Görünümü panelini etkinleştirdiğinizde, blokların organizasyonunu ve hiyerarşisini net bir şekilde görebilir ve her şeyi organize etmeyi kolaylaştırabilirsiniz.

WordPress 5.8 Gutenberg liste görünümü

Blok Ekle Panelinde Blok Modeli Önerisi

Sayfa tasarlarken panelde herhangi bir blok ararsanız ilgili kalıp önerileri gelecektir. Bu, ilginç ve güçlü tasarımlar oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Yakında, WordPress.org/Patterns adresindeki kalıp dizini ile de bir entegrasyon olacak.

Gutenberg kalıpları

Görüntüler ve Medya Blokları için Duotone Efekti

Görüntülere ve iç ortam bloklarına veya diğer üçüncü taraf bloklarına yeni bir çarpıcı çift ton filtresi uygulayabilirsiniz.

Birkaç ön ayar ile birlikte gelir ve uygulamak istediğiniz renkleri seçerek kendinizinkini oluşturabilirsiniz.

WordPress temaları, seçimler için önceden ayarlanmış renk paletleri de oluşturabilir.

Diğer Değişiklikler

WordPress 5.8’de bulacağınız diğer birkaç değişikliğin listesi:

 • Metin, arka plan ve bağlantı renklerini seçmek için daha fazla renk seçeneği.
 • Sütunlar arasındaki dolguyu ayarlamak için yeni seçenek.
 • Tablo blokları için yeni degrade arka plan seçeneği.
 • Internet Explorer 11 desteği bırakılıyor.
 • Editördeki mevcut ve yeni kontrolleri yapılandırmak için merkezi nokta olacak tema yazarları için yeni theme.json. Devamını oku.

WordPress 5.8 Nasıl Kurulur ve Kullanılır (Resmi Olarak Yayınlanmadan Önce)

Yeni WordPress özelliklerine erkenden bakmak ister misiniz? WordPress 5.8 RC1’i bugün yükleyebilirsiniz.

Sadece bir sürüm adayı olduğunu unutmayın, bu da bazı bölümlerinin hala kararsız olduğu anlamına gelir. Bu güncellemeyi hazırlama sitesinde deneyin ve herhangi bir değişiklik yapmadan önce her zaman sitenizi yedekleyin!

WordPress Beta Tester Eklentisini Kullanın

Öncelikle eklentiyi buradan indirin. Web sitenize yükleyin ve etkinleştirin.

WordPress Beta test ayarları

Etkinleştirdikten sonra şuraya gidin: Araçlar > Beta Testi.

Tıklayın Kanama Kenarı ve Yalnızca Beta/RC. Bunu yaptıktan sonra bir güncelleme yapmanız istenmeli ve ardından bir hoş geldiniz mesajı göreceksiniz.

Tebrikler, artık WordPress 5.8 kullanıyorsunuz!

Yeni WordPress Güncellemesi Hakkında Heyecanlı mısınız?

Çok sayıda yeni özellik ve iyileştirme listesiyle WordPress 5.8, Gutenberg için şimdiye kadarki en büyük güncellemelerden biri olacak şekilde şekilleniyor. Kullanıcıların WordPress web siteleri oluşturma biçimleri üzerinde güçlü bir etkisi olacağı kesindir!

Astra temanızın WordPress 5.8 ile nasıl davranacağını mı merak ediyorsunuz? WordPress 5.8’i açık kollarla karşılıyoruz. Astra, WordPress 5.8 için hazırlanıyor ve son sürüm gelir gelmez kendi güncellememizi yayınlayacağız.

O zamana kadar, umarım bu harika WordPress güncellemesini beğenirsiniz!

Sizi en çok heyecanlandıran özellik hangisi? Yaklaşan belirli bir özelliği veya işlevi kullanmak için eğitimler yapmalı mıyız? Yorumlarda bize bildirin!

Source link

alt reklam
sidebar reklam kodu
sidebar reklam kodu